Każde nowe stanowisko do pakowania rodzi się pierwotnie jako pomysł w głowie naszych klientów lub pomysł na stworzenie pierwowzoru stołu prototypowego z nowymi funkcjonalnościami. Meble przemysłowe są bardzo charakterystyczną i ciekawą dziedziną w meblarstwie a jednocześnie bardzo szeroko pojmowaną.
Budowa stołu warsztatowego oraz pomysł na stanowisko do pakowania pierwotnie rozwija się pod ręką grafika, który na stworzenie odpowiedniego projektu poświęca wiele godzin. Systematyczna praca grafika komputerowego obejmująca szereg parametrów istotnych dla budowy stołu warsztatowego to pierwszy z etapów jakich stworzenie idealnego stanowiska do pakowania wymaga.
Pierwsze w kolejności tworzona jest na podstawie ogólnych informacji od klienta bryła główna, która następnie możemy uzupełniać o akcesoria jak półka na drukarkę, stopki poziomujące.
Kolejno grafikę dopasowuje się wymiarem do oczekiwanych przez klienta. Wysokość, szerokość, długość stołu oraz odpowiednie rozmieszczenie półek względem siebie pozwala na stworzenie pierwotnego wzoru stołu, który możemy uzbroić w odpowiednie akcesoria by wejść w kolejny etap.
Sam stół warsztatowy nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb potencjalnego klienta i wymaga personalizacji. Ta polegać będzie głównie na uzupełnieniu projektu o kolejne akcesoria i elementy stołu podnosząc jego użyteczność w określonym miejscu.
Gdy po kolejnych zmianach sugerowanych przez klienta stół warsztatowy jest w odpowiednim wymiarze i posiada już wszystkie niezbędne elementy na projekcie można przystąpić do kolejnego elementu jakim jest wdrożenie do produkcji.
Do wyprodukowania stołu do pakowania potrzebujemy szeregu materiałów i akcesoriów. Stanowisko do pakowania spawane jest w całość z profili stalowych o grubości minimum 1,5 mm polskich producentów co zapewnia jego wytrzymałość oraz trwałość na lata. Pierwsze w kolejności następuje laserowe cięcie sztang i poszczególnych elementów co zapewnia precyzję wykonania i najwyższą jakość połączeń oraz otworów montażowych w obrębie bryły stołu warsztatowego.
Drobne elementy docinane są ręcznie, następnie szczegółowo gradowane oraz szlifowane aby wyeliminować zadry czy metalowe opiłki utrudniające przejście do kolejnych etapów produkcji.
Cała metalowa rama spawana w bryłę po oszlifowaniu oraz oczyszczeniu poddawana jest procesowi odtłuszczania i oczyszczenia z ciał obcych przez co stanowisko do pakowania zyska właściwy wygląd i nie będzie zagrażało bezpieczeństwu osób przy nich pracujących.
Właściwe przygotowanie podłoża profila stalowego do malowania proszkowego to podstawa tegoż procesu. Aby lakier proszkowy utrzymywał się niezmiennie na powierzchni stelaża, nie odpryskiwał ani nie ulegał kruszeniu musi być nałożony jednorodnie na całej powierzchni metalowej bryły mebla przemysłowego oraz odpowiednio długo zostać wygrzany w piecu co gwarantuje długoletnią trwałość.
Tak stworzona bryła staje się podstawą stołu do pakowania. W tym momencie ze ślusarni stół wędruje do stolarni gdzie końcowo jest uposażany w blaty i ewentualne metalowe pokrycia blatów.
Także pracownicy końcowego etapu produkcji dbają o wyposażenie stołu do pakowania w odpowiednie akcesoria jak uchwyt na monitor, szufladę na klawiaturę, pojemnik mobilny na odpady, gniazda elektryczne czy oświetlenie. Każdy z wyżej wymienionych elementów jest ważną składową stołu do pakowania i niewątpliwie wpływa na jego funkcjonalność ważne jest więc aby w momencie podejmowania decyzji o wyposażeniu własnego magazynu czy sklepu podjąć właściwe decyzje w zakresie jego specyfikacji.