Praca profesjonalnego spawacza wymaga odpowiedniego wyposażenia pracowni. Jednym z najważniejszych elementów warsztatu jest dobry stół spawalniczy. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Bezpieczna i precyzyjna realizacja prac spawalniczych wymaga zarówno wysokich umiejętności samego spawacza, jak i dostępu do odpowiednich narzędzi. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia pracowni jest oczywiście profesjonalna spawarka, jednak to tylko główne urządzenie wykonawcze. Równie istotna jest powierzchnia robocza, a więc komfortowy i profesjonalny stół spawalniczy – do spawania i prac montażowych.
Czym są stoły spawalnicze?
Nie każdy wie, czym są stoły spawalnicze. Wspomniane konstrukcje to płaskie powierzchnie robocze, dzięki którym możliwe jest wykonywanie prac spawalniczych. Płaszczyzna stołu pozwala na bezpieczne i komfortowe podparcie obrabianego elementu. Montażowe stoły do spawania w dobrej cenie zazwyczaj posiadają blat wykonany z wysokiej jakości stali. Jest on stabilnie osadzony na nogach z kółkami oraz łatwą regulacją wysokości.
Wysokiej klasy stoły montażowo-spawalnicze są wykonane z materiałów, które gwarantują niezawodność konstrukcji i trwałość blatu roboczego przez cały okres eksploatacji. Warto wspomnieć, iż powierzchnia robocza może być dopasowana do indywidualnych wymagań użytkownika dzięki możliwości montażu opcjonalnych akcesoriów dodatkowych. Z ich pomocą spawanie detali staje się efektywniejsze i bardziej dokładne (niwelacja odkształceń).
Jakie parametry są istotne przy wyborze odpowiedniego stołu?
Zakup stołu spawalniczego do prac montażowych i profesjonalnego spawania wymaga zwrócenia uwagi na szereg cech użytkowych produktu. Poniżej opisujemy, jakie parametry są istotne przy wyborze odpowiedniego stołu.
Mobilność stołu spawalniczo-montażowego
Jednym z ważnych aspektów jest mobilność stołu spawalniczo-montażowego. Należy się zastanowić, czy będzie on przenoszony, czy też zamierzamy go ustawić w stałym miejscu na terenie warsztatu. Jeżeli stół ma być mobilny, to należy sprawdzić, czy ma on zamontowane kółka albo czy istnieje możliwość ich późniejszego zamontowania na jego nogach.
Możliwość składania stołu do spawania
Kolejny ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę, to możliwość składania stołu do spawania. Składany stół spawalniczy to doskonałe rozwiązanie, jeżeli nie dysponujemy miejscem, w którym będzie można go postawić na stałe. W przypadku mniejszych warsztatów konstrukcja może być łatwo składana i chowana po zakończeniu pracy.
Regulacja kąta nachylenia stołu spawalniczego
Szybka i bezpieczna regulacja kąta nachylenia stołu spawalniczego to zdecydowany atut, szczególnie przy intensywnie użytkowanych stołach do spawania. W trakcie spajania elementów może zajść konieczność dostosowania wysokości stołu do specyfiki aktualnego projektu. Na rynku są dostępne produkty, które można ustawić pod rozmaitymi kątami.
Wytrzymałość – jakość stali i zastosowana powłoka
Ostatnim czynnikiem decydującym o wyborze stołu do spawania jest jego wytrzymałość, a w praktyce jakość stali i zastosowana powłoka. Pamiętajmy, że stabilny stół i solidny blat spawalniczy mogą charakteryzować się dużym ciężarem. Ich waga wymaga zastosowania podparcia w postaci nóg, które zniosą wysokie obciążenie statyczne przez wiele lat.
Jakie są przewagi stołu spawalniczego na wymiar nad gotowym produktem?
Na koniec wspomnimy, jakie są przewagi stołu spawalniczego na wymiar w porównaniu do gotowego produktu. Zaletą gotowych rozwiązań jest ich szybka dostępność. Jeżeli produkt znajduje się na stanie magazynowym sklepu, możemy go kupić w dowolnej chwili. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej precyzji i dopasowaniu do specyfiki danego warsztatu, to zdecydowanie powinniśmy wybrać stół spawalniczy na wymiar.
Jeżeli szukasz profesjonalnego dostawcy stołów do spawania w dobrej cenie, skontaktuj się z naszym przedstawicielem już dziś! W naszym asortymencie znajdziesz produkty gotowe oraz stoły spawalnicze na wymiar, dopasowane do Twoich indywidualnych wymagań.